Ze současnosti Římskokatolické farnosti Kralice na Hané, ale i trocha historie

Věž kralického kostela je zdaleka viditelná a je z ní také pěkný rozhled. Kostel je z roku 1793, ale věž z roku 1573. Původní kostel byl ovšem mnohem starší, vždyť seznam Římskokatolických farností začíná knězem Janem z roku 1327. Když přeskočíme 20 jmen, tak na 22. místě seznamu je P. Jan Tomis, který zde působil od roku 1951 do roku 1972. Na základě historických pramenů napsal dějinné pojednání o kralické farnosti. Z této práce se například dovídáme, že v roce 1926 byly pořízeny do farního kostela nové varhany za 84 tisíc korun. A v roce 1969 byly posvěceny a zavěšeny ve věži kostela 3 nové zvony, to už pamatují mnozí z Kralic.

V posledním desetiletí byli správci farnosti - P. Adam Cynarski SDS (2000 - 2004), P. Antoni Mysliwiec SDS (2004 - 2008) a nynější P. Krzysztof Ryžko SDS a P. Josef Bernard Ondruš SDS.

V dlouhé historii Kralic měl kostel důležité nábožensko-kulturní místo. Římskokatoličtí křesťané říkají kostelu také dům Boží. Je to dům společných bohoslužeb a modliteb, věříme, že je zde mezi námi Bůh. V kostele přijímáme Boží dary - svátosti. Na začátku života je to křest. Ve školním věku jsou to svátost smíření (zpověď) a 1. svaté přijímání. V dospělosti svátost biřmování, říká se též svátost křesťanské dospělosti. Snoubenci si mohou v kostele před Bohem slíbit lásku, úctu a věrnost, a tak přijmout svátost manželství. V nemoci a stáří nám může kněz udělit svátost nemocných.